Angora Napkin (Movie)
A Fairy Tale Christmas (Movie)

Czas: 01:02

Odsłony: 1 110

0 0

Dodany: 2013-10-08 08:54:29

Autor: euronews (Türkçe)

Kategoria: Wiadomości i Polityka

euronewsworldÇevreİnsan HaklarıRusyaYasaGreenpeaceÇevre korumasıAdalet

'Rusya'da Greenpeace eylemcilerinin cezaevi koşulları insani değil'Rusya'da cezaevinde tutulan Greenpeace üyeleri için endişeli bekleyiş sürüyor. Aralarında...

Euronews, Avrupa'nin en çok izlenen haber kanali
Önemli haberlerin yeraldigi günlük haber paketine abone olun: http://eurone.ws/ZQSgwj
Euronews, 13 dilde yayin yapiyor: http://eurone.ws/12T6Zep

http://tr.euronews.com/2013/10/08/rusya-da-greenpeace-eylemcilerinin-cezaevi-kosullari-insani-degil
Rusya'da cezaevinde tutulan Greenpeace üyeleri için endişeli bekleyiş sürüyor. Aralarında Gizem Akhan adlı bir Türk vatandaşının da bulunduğu 30 kişi, Rusya'nın Kuzey Buz Denizi'ndeki petrol arama faaliyetlerini protesto eylemleri sırasında gözaltına alınmıştı. 'Korsanlık'la suçlanan eylemciler suçlu bulunursa 15 yıl hapis cezası alabilir.

Rusya'daki yargılama süreci devam ediyor. Çevreci örgüt Greenpeace'in avukatları, cezaevi koşullarının insani olmadığını belirtiyor: "Gözaltındakilerin birçoğu sağlık sorunları yaşıyor. Malum sebeplerden dolayı isimlerini ifşa etmeyeceğim ve hangi sıkıntılar ile karşı karşıya olduklarına deyinmeyeceğim. Bunlardan hiçbiri uygun tıbbi yardım da almıyor."

Gözaltıların hukuksuz olduğu iddiası ile Rus mahkemesine itirazda bulunan avukatlar, çıkacak sonuca göre konuyu uluslararası yargıya taşıyabileceklerini ifade ediyor.

Bu arada Greenpeace'in gemisi Arctic Sunrise'a da Rus makamları el koymuş durumda.

Eylemciler, 18 Eylül'de Rus Gazprom'un Kuzey Buz Denizi'ndeki platformuna çıkma girişiminde bulunmuştu. Gizem Akhan ise Arctic Sunrise'ın mutfağında staj yapıyordu.


Bizi izlemeye devam edin:
YouTube: http://bit.ly/wbx4iT
Facebook http://www.facebook.com/euronews.tr
Twitter http://twitter.com/euronews_tr

Facebook